Hakkımızda

Tarihçe

Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği:

05 Kasım 1960 tarihinde Cumhuriyet Bulvarı 214 numaralı binada okul temsilcisi ve Emniyet Müdürlüğünce gönderilen komiserin huzurunda mevcut üye sayısının tamamı ile saat 16.00 da toplandı.

Dernek Kurucu üyeliklerine;
Bahattin TATIŞ (Özel Türk Koleji)
Mehmet Ali SERTATIL (Çamlaraltı Koleji)
Ali İhsan BOYVODA (Yamanlar Koleji)
Sami ÖZERDEM (Karşıyaka Koleji)
Halim ERKER (Numune Koleji) seçilmişlerdir.

İlk dernek başkanlığına Bahattin TATİŞ, ardından Mehmet Ali SERTATIL ve dönüşümlü olarak yönetimdeki üyeler seçilmiştir. Dernek üyeleri Özel okulların karşılaştıkları sorunları çözmeyi, eğitim ve öğretimde bilimsel çalışmalar yapmayı ve özel okulluluğun gelişmesi için gerekli girişimler yapmayı kendisine görev olarak kabul etmiştir.

İzmir Özel Okullar Derneği daha sonra çevre illerden katılan üyelerin mevcudiyeti ile yapılan tüzük değişikliği ile adını Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği olarak değiştirmiştir.
1965 yılında Özel Fatih Koleji’nin açılması ile dernek merkezi Özel Fatih Koleji bünyesinde oluşturulan merkeze taşınmıştır. Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan derneğimiz, eğitim sistemimizin gelişmesi daha kaliteli ve aktif bir eğitim modeline kavuşması amacıyla sürekli olarak kendisini güncellemektedir.

Derneğimiz İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Balıkesir ve Denizli illerinden oluşan bir interlanda sahiptir. Kanun, yönetmelik, bilimsel çalışmalar ve hizmet içi eğitimler yapmakta ve bu çalışmaları uzman ve akademisyenlerle birlikte yürütmektedir. 1976 yılından itibaren demek başkanlığını yürüten Necdet DOĞANATA’nın vefatı sonrası dernek başkanlığını Engin DiRiKAL (Çamlaraltı Koleji)  yürütmektedir.